Telefon
+48 518 972 023
+48 604 955 223

Lokalizacja 
ul. Wapiennicza 5
46-050 Tarnów Opolski

Grupa Hałas Mini Baby, trenująca w Tarnowie Opolskim pod okiem choreografa głównego – Pani Danuty Kampa oraz trenerów pomocniczych – Pani Wiktorii Mielczarek i Pani Marty Komandzik, od lat wydaje się być fenomenem jeżeli chodzi o pracę taneczno - sportową z dziećmi w wieku od 4 do 7 lat.


W tym sezonie zespół składa się z 21 osób, z czego ponad połowa dzieciaków to 5 latki, które rozpoczęły swoją przygodę z tańcem już rok temu. Pozostałe dzieci mają 4 latka lub 6-7. Taka struktura wiekowa to ogromny plus, ze względu na szybką adaptację początkujących w tym roku tancerzy – mówi Danuta Kampa. Podczas zajęć, odbywających się dwa razy w tygodniu po 65 minut, nacisk nakładany jest głównie na ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz utaneczniające, tak by budować u dzieci świadomość ciała i ruchu oraz wypracować bazę motoryczną do dalszego rozwoju młodych tancerzy. Dodatkowo dwa razy w miesiącu młodzi adepci tańca uczęszczają na balet, odbywający się w formie warsztatowej, kształtując technikę tańca, prawidłową posturę oraz regularność oddechu przy wykonywaniu ćwiczeń.

Grupa Hałas Mini Baby (wcześniej Hałas Mini 2 ) jest najmłodszą formacją z 5, trenujących przy Stowarzyszeniu Kalejdoskop w Tarnowie Opolskim i Chrząstowicach, jedną z trzech grup rekreacyjnych klubu Hałas&Harmony Dance Group. Forma rekreacyjna nie przeszkadza tancerzom w zdobywaniu licznych sukcesów na terenie województwa opolskiego, bowiem od kilkunastu lat dzieci najmłodszej grupy Hałasu stają na podium wielu turniejów m.in. w Ozimku, Kluczborku i Chrząstowicach. Czy tak będzie również w sezonie 2019/2020? Trudno powiedzieć, ale raczej nie przewidujemy w tym sezonie tej opcji - mówi Danuta Kampa. Staramy się podążać za grupą, w tym roku szczególnie ponieważ większość stanowią 4-5 latki. Sukcesy odnoszą zazwyczaj trochę starsze dzieci 6-7 latki, wówczas również gdy stanowią większość. W tym sezonie tak nie jest, ale nic nie jest przesądzone, potrzeba czasu, dużej ilości kontrolowanej zabawy, pracy i dyscypliny.
Rekreacyjna forma ruchowa w tej grupie modeluje poczucie przynależności do zespołu, wzmacnia relacje koleżeńskie i sprawia, że dzieci nawzajem się motywują. Wyjątkowość Hałas Mini Baby polega na utrzymaniu wysokiej – jak na tak młody wiek – dyscypliny, nie tylko na zajęciach ale i w momentach okalających. Wprowadza się wiele działań mających na celu wypracowanie takich wartości jak: punktualność, obowiązkowość, odpowiednie przygotowanie do zajęć (strój, obuwie i uczesanie), zaangażowanie, odpowiedzialność, uważność, szacunek, zdolność szybkiego przystosowania się oraz otwartość na innych,. Dzięki tym ostatnim wartościom, w sposób naturalny buduje się u nich np. akceptację zmiany trenerów, co w wielu grupach w tym wieku jest nie do pomyślenia. Bardzo duży nacisk kładziony jest na dobre funkcjonowanie triady Rodzic-Dziecko-Trener. Kiedy ta relacja nie istnieje lub zostaje zaburzona często dzieci nie rozwijają się tak jakby mogły się fizycznie i psychicznie rozwijać – mówi Danuta Kampa. Już na tym poziomie w zespole ustalane są zasady, które wszyscy starają się przestrzegać. Przestrzeganie ich determinuje u rodziców wiele rozmów z dzieckiem, zachęcania i pilnowania w kwestii „działania zgodnie z regulaminem zespołu”. Takie metody wzbudzają szacunek względem prowadzących i idei - mówi Katarzyna Kosowska – jedna z mam dziewczynki należącej do Hałasu. Regulamin jest potrzebny. Poza dobrą zabawą i chęcią ruchu, pewne poświęcenia są niezbędne, żeby osiągnąć w przyszłości sukces i zrozumieć istotę współpracy.”

Pomimo ogólnego zrozumienia, wymagania dotyczące zaangażowania rodziców i ich pociech wzbudzają nierzadko kontrowersję, przede wszystkim ze względu na stojący za tym szereg wyrzeczeń i wyzwań, szczególnie w starszych grupach. Co na to dzieci? Co myślą i czują w tym temacie?

Dzieciaki podświadomie doskonale odczuwają i wiedzą, jak ważne i potrzebne są elementy wykorzystywane podczas treningu. W odpowiedzi na pytanie „dlaczego lubicie tutaj przychodzić?”, odpowiadają „Bo mogę nauczyć się szpagatu” (Pola Andrzejewska), „Robimy fikołki i jest fajnie” (Maria Urban), „Jak tańczymy to jesteśmy zdrowi i ładni” (Paulina Gołąb), „Żeby być wysportowaną” (Paulina Adamiec). Czasem jednak i one mają chwile zwątpienia i tzw. kryzysy, jednak dzieci nie poddają się szybko.

W tej chwili, w tej grupie Hałasu liczy się przede wszystkim zabawa, ale najprawdopodobniej już niedługo powstanie piękna i ciekawa choreografia opowiedziana przez dzieci ruchem, która z dodatkiem efektownych strojów i rekwizytów przyniesie wszystkim wiele radości.
Nie należy jednak zapominać o korzyściach jakie niesie za sobą samo uczestnictwo w zespole. Umiejętność wykształcenia u 4,5,6- latków poczucia wspólnoty, chęci, uważności i komunikacji, będzie procentować w każdym aspekcie dorosłego życia.

W skład grupy Hałas Mini Baby wchodzą: Paulina Adamiec, Pola Andrzejewska, Martyna Anioł, Lisa Bartula, Liliana Ciamaga, Maja Feliks, Paulina Golomb, Magdalena Hermanza, Amelia Kampa, Julia Kampa, Paulina Kansy, Laura Kauf, Karolina Knop, Hana Kosowska, Magdalena Łapuńka, Anna Papciak, Liliana Stolz, Maria Urban, Antonina Wasiak i Nadia Wierzbicka oraz Marta Zerman.

Autor artykułu: Daria Reisebucher

Nowy sezon rozpoczął się pełną parą. Zajęcia odbywają się zgodnie z planem, więc teraz powolutku zajmujemy się aktualizacją naszej strony internetowej. Mamy nadzieję, że informacje tutaj zawarte są dla was ciekawe.

Najbliższym ważnym wydarzeniem są dla nas piątkowe warsztaty z Mariuszem Jasuwienasem, które odbędą się 25 października 2019. Już nie możemy się doczekać !!!

Mariusz Jasuwienas - choreograf, tancerz, reżyser. Finalista I edycji programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz” w telewizji TVN. Odniósł liczne sukcesy jako choreograf. Jego spektakl pt.: „Shalom” zwyciężył w konkursie pokonując 300 spektakli z całego świata i tym samym został wybrany na „Światowe Dni Młodzieży” w Sydney. Stworzył choreografie do musicali, które można było zobaczyć w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, m.in: „The Best of Broadway”.

Ukończył studium tańca jazzowego pod okiem Piotra Galińskiego. Szkolił się u najlepszych tancerzy i choreografów na świecie w Los Angeles, Paryżu i Londynie. Można było go zobaczyć w wielu programach telewizyjnych min. „Ciao Darwin”, „Dzień Dobry TVN”, „Studio Złote Tarasy”, „Szymon Majewski Show”, w teledyskach, kabaretonach i reklamach telewizyjnych.